Çocuklarda Ön Diş Dolgusu Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

on-dis-dolgusu

Ön diş dolgusu, çocuklarda kimi zaman zorunlu olarak uygulanması gereken bir tekniktir. Genellikle ön diş dolgusu nedir, nasıl yapılır konusunda yetişkinler bilgi sahibidir. Fakat çocuklarda diş dolgusu diş tedavisi denildiğinde durum biraz farklılaşmaktadır. Diş estetik dolgusu olarak uygulanmaktan ziyade zorunluluktan sonra ön diş dolgusunun yapılması gerekir. Estetik diş dolgusu olarak planlanmasının sebebi hastanın ağız yapısında kötü görünüm oluşmasını engellemektir.

Çocuklarda Ön Diş Dolgusu Neden Yapılır?

Çocuklarda uzman diş hekimi tarafından dolgu uygulaması büyük bir dikkatle yapılmaktadır. Özellikle dişe dolgu yapılacağı kararı verildikten sonra hastada olumsuz duygulara engel olunmalıdır. Çocuk, herhangi bir acı duymadan konfor alanında uygulamaya geçilmektedir. İyi bir uygulama kadar kompozit dolgu yapılacak dişe doğru karar vermek gerekir. Diş hekimliği mezunu olup uzmanlık alanını çocuk diş hekimliği üzerine yapan kişiler belirli durumlar karşısında ön diş müdahalesinde bulunmaktadır.

A – Kırık Ön Diş Dolgusu

Çocuklarda ön diş dolgusu yapılmasının en büyük sebebi dişte meydana gelen kırılmalardır. Dönemlerinin getirdiği hareketlilik ile birlikte çocuklarda düşmeye bağlı olarak kırıklar çok sık oluşur. Diş etine baskısı ile birlikte müdahale edilmediğinde ekstra sorunlarda ortaya çıkacaktır. Dişin kırık kısmını tamamlamak, yemek yerken rahatlık elde etmesi amacıyla dişe dolgunun yapılması kararlaştırılır.

B – Çürüğün Yayılmasını Engelleme

on-dis-dolgusuÖn diş dolgusu çürükleri gidermek amacıyla da yapılabilmektedir. Biberon kullanımı, abur cubur tüketimi ve yetersiz hijyenden dolayı çocuklarda çürük meydana gelir. Oluşan çürüklerin yayılmasını engellemek amacıyla ön diş estetik dolgu uygulamaları yapılmaktadır. Çürük dişten tamamen uzaklaştırılır ve temizlenir. Daha sonra temizlenen, aşınan noktaya dolgu malzemeyi yerleştirilerek doğal diş görünümü elde edilir.

C – Estetik Ön Diş Dolgusu

Dişte renk değişim, kırılma ya da çürüme sonrasında çocuklarda da estetik diş hekimliği kapsamında müdahale yapılabilmektedir. Fakat çok küçük yaşlarda uygulanmamaktadır. 13-14 yaşından sonra hastanın da şikayetçi olması durumunda uygulama yapılmaktadır. Diş beyazlatmanın yetersiz kaldığı durumlarda kompozit dolgular işleme koyulmaktadır. Gerekli durumlarda eğer kanal tedavisi yapılıyorsa dolgu da kaçınılmaz olmaktadır.

Çocuklarda Çürük Ön Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yetişkin olmayan bireylerde ön dişe dolgu benzer bir uygulama ile gerçekleştirilmektedir. Hastanın rahatsızlık duymaması temel amaçlardan birisidir. Diş hekimi tarafından önce ağız ve diş yapısı incelenmektedir. Ön diş eğer çürükse önce çürük kısmın temizliği gerçekleşir. Kırık olma durumlarında da yüzeysel temizlik sağlanır. İkinci aşamada dolgu miktarına karar verilerek ön dişe kaplama yapılır. Dişin doğal görünüme sahip olduğuna emin olunduktan sonra işlem bitirilmektedir.

Ön Diş Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Uygulama yapılacak diş sayısına ve bu dişlerin durumuna bağlı olarak süre değişiklik gösterecektir. Aynı zamanda çocuğun ortama ve sürece olan uyumu da oldukça önemlidir. Daha önce olumsuz bir diş hekimi süreci bulunmuyorsa ve yönergeleri takip edecek bir yaştaysa ortalama olarak bir diş 15-20 dakikada tamamlanacaktır.

on-dis-dolgusu
Ön Diş Dolgusu

Şayet çocuğun yaşı küçükse bununla birlikte korkusu da bulunuyorsa zamanın artması beklenmektedir. Diş hekimi tarafından önce ortama uyum sağlaması üzerine çalışılır. Doktor ile arasında güven duygusu geliştikten sonra asıl işleme geçilecektir. Bahsedilen durumlar göz önünde bulundurulduğunda süre 1 saati de bulabilmektedir.

Çocuklarda Ön Diş Dolgusu Acıtır mı? On Diş Dolgusu Yaptıranlar ve Yorumları

Ebeveynler tarafından en çok tartışılan, merak edilen hususlardan birisidir. Diş hekimleri hiçbir hastasının olumsuz duyguya kapılmasını istemez. Söz konusu çocuklar olduğunda büyük bir hassasiyetle duruma yaklaşım sergilenir. Acı yüksek oranda bulunmaz, uygulama esnasında sadece malzemelerin dişe değmesi ve çıkan sesten dolayı çocukta endişe oluşabilir. Fakat acı duyması söz konusu olmayacaktır.

Ön Diş Dolgusu Sonrası Çocuklar Nelere Dikkat Etmeli?

Ön dişe dolgu yaptıran çocuk hastanın ve ebeveynlerin dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Öncelikle çocuğun ilk gün çok soğuk ya da sıcak gıdalar tüketmemesi önerilmektedir. Böylece olası hassasiyetin de önüne geçilmiş olacaktır.

Diğer taraftan ebeveynlerin çocuğunu destekleyerek ağız hijyenine dikkat etmesi konusunda motivasyon sağlaması gerekir. Özellikle çürüğe bağlı olarak dolgu yapıldıysa tekrarlamaması amacıyla önleyici işlemler yapmak şarttır. Düzenli fırçalama ve ağız hijyeni sağlanmalıdır.

Kırık Ön Diş Dolgusu Fiyatları 2022

Diş dolgu fiyatları günümüzde çok sık değişiklik göstermektedir. Eğer çocuğunuzun dişlerinde problem olduğunu düşünüyorsanız, kliniğimize başvurabilirsiniz. Dolgu fiyatları başta olmak üzere tüm konuda bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuzun daha sağlıklı bir ağız, diş yapısına sahip olmasını sağlarsınız.