4 Yöntem ile Çocuklarda Kırık Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

kirik-dis-agrisina-ne-iyi-gelir

Kırık diş ağrısına ne iyi gelir? Çocuklarda görülen kırık diş ağrısı, travmatik bir durumdur. Kırık diş için, doğal yöntemler ve ilaçlar kullanılır. Tedavi edilmeyen kırık dişler, daha sonra çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verecektir. Bu yüzden diş hekimine muayene olunması gerekir. Ancak diş hekimine gidemeyenler için, ağrıyı hafifletecek bazı yöntemlerde mevcuttur.

Diş Kırıkları Neden Oluşur?

Kırık Diş Ağrısına Ne İyi GelirZaman zaman hastalarda rastlanan diş kırıklarının belli başlı sebepleri vardır. Bu problem çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişir. Peki, diş neden kırılır?

Diş Kırığı Nedenleri
Dişlerin sıkılıkla gıcırdatılması
Dişin darbe alması
Kemik erimesi
Çok sık olacak şekilde sıcak ve soğuk besinlerin tüketimi
Ağızdaki dolgulu diş sayısının çok sayıda olması
Fındık ve ceviz gibi diş kırığına neden olacak sert yiyeceklerin ısırılması

Kırık Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Çözüm Yöntemi Var mı? 

Genellikle diş kırıldığında ağrı duyulmamaktadır. Ancak diş kırıkları tedavi edilmediğinde, çeşitli komplikasyonlar gelişerek ağrıya neden olur. Bu yüzden diş hekimine mutlaka başvurulmalıdır ve tedaviye başlanmalıdır. 

Bunun yanında doğal yöntemlerle kırık diş ağrısı nasıl geçer? Evde uygulanabilecek çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Bu doğal yöntemlerle dişte meydana gelen ağrı durumunun hafifletilmesi sağlanır. Hangi doğal yöntemler diş kırığı ağrısına ne iyi gelir

Kırık Diş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler
Tuzlu su
Karbonat
Zeytinyağı ve sarımsak
Karanfil yağı
Zencefil
Soğan
Buz
Buğday çimeni

Dişin Hava Alması Belirtileri Nelerdir? Tedavi Gerektiren Belirtiler

kirik-dis-agrisina-ne-iyi-gelir
Kırık Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Herhangi bir sebepten dolayı ağzında diş kırığı bulunanlar, ağrı hissetsin veya hissetmesin mutlaka tedavi olmalıdır. Çünkü tedavi edilmeyen diş eti çizgisinde ve pulpada enfeksiyon oluşabilir. Ayrıca apse problemlerine de rastlanması olasıdır. 

Ancak kırık diş kaynaklı bazı belirtilerin görülmesi, tedavinin daha çabuk yapılması gerekliliğini ortaya çıkarır. Bu durumda tedavi için en yakın zamanda diş hekimine gidilmelidir. İşte, tedavi gerektiren belirtiler!

  • Dişlerin hassaslaşması
  • Sıcak ve soğuk yiyeceklerin tüketiminde diş hassasiyeti oluşması
  • Diş etlerinin şişmesi ve kızarması
  • Yemek yerken şiddetli ağrıların meydana gelmesi
  • Kırık dişler nedeniyle dilin kesilmesi durumları
  • Dişlerin birbirine değdiğinde basınç hassasiyetinin meydana gelmesi

Kırık Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Kırık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır? 

kirik-dis-agrisina-ne-iyi-gelir
Kırık Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Çoğu kişide rastlanan kırık diş durumunun; enfeksiyon, apse ve çeşidi rahatsızlıklar meydana getirmesi sonucunda uyutmayan diş ağrısı hissedilmesi mümkündür. Peki, kırık diş nasıl tedavi edilir?

Diş hekimi tarafından kırığının dokusuna göre bir tedavi aşamasına başlanır. Eğer kırık köke kadar ulaşmışsa diş çıkartılır. Ancak kırık köke kadar ulaşmamışsa; kırık kısım çıkartılarak o bölgeye tedavi uygulanır.

Dişin durumu hem yetişkinlerde hem de çocukların kırık diş tedavisinde kilit bir nokta olmaktadır. Bu noktada çeşitli semptomlar gösteren kırık ve çürük diş ağrısı nasıl geçer

1 – Zonklayan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kırık dişin kökünün kalması ağrı durumunu ortaya çıkarır. Aynı zamanda kökü kalan diş ağrısı; dişin zonklamasına da sebep olur. Zonklayan kırık diş ağrısına ne iyi gelir? Eğer ağrı şiddetli ise uzman bir diş hekimine başvurulmalıdır. Bununla birlikte diş hekiminin önerdiği bir şekilde ağrı kesici alınmalıdır.

Ancak dişteki ağrı hafif ise ılık ve tuzlu bir suyun ağızda çalkalanması önerilir. Dişte bir şişlik söz konusuysa, tuzlu su ile ağzınızı iyice çalkalayın.

2 – Hamilelikte Kırık Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

kirik-dis-agrisina-ne-iyi-gelir
Kırık Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Gebelikte kırık diş ağrısına ne iyi gelir? Doğal yöntemler önerilmektedir. Tedavi için; buz kompresi, maydanoz, karanfil, sirkeli su ve tuzlu su ile gargara yapmak ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Fakat diş ağrısının dayanılmayacak düzeyde olması durumunda diş hekimine gidilmesi en doğru seçenek olacaktır.

3 – Kırık Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dolgu işleminden sonra hissedilen bu ağrı, kısa süreli olmaktadır. Diş etinde uygulanan işleme bağlı olarak ağrı gelişme gösterebilir. İyileşme sürecinde hastalara diş hekimleri uygun ilaçlar tavsiye etmektedir. Ancak diş ağrısı için in doğal yöntemlerde uygulanır. Bu noktada tuzlu su ile gargara yapılır ve karanfil çiğnenir.

4 – Arka Kırık Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hastalarda görülen arka kırık diş ağrısına ne iyi gelir? Arka diş kırılmasına en kesin çözüm diş hekimine gidilmesidir. Ancak diş hekimine gidilemiyorsa, ağrıyan dişe buz kompresi uygulanması önerilir. Ayrıca taze zencefil suyunu alana kadar çiğnenmesi, ağrıyı büyük ölçüde giderecektir.

Kırık Diş Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir?

Parol diş ağrısına iyi gelir mi? Ağrı kesici özelliği bulunan Parol; kırık diş nedeniyle yaşanan ağrılarda kullanılır. Galaksi Diş Kliniği uzman hekimleri, hastaların yaşadığı ağrılı kırık diş probleminde profesyonel bir destek sağlayacaktır. Dişlerde oluşan ağrı ve diğer problemler için; kliniğin numaralarından iletişim kurabilir ve etkili bir tedavi sürecine başlayabilirsiniz.