Genel Anestezi ve Sedasyon ile Diş Tedavileri

Bebek ve çocuklarda diş tedavisi için eğlenceli ve sonuç odaklı tedavi çözümleri

Uzm. Pedodontist Dr. Sevil Borbay

Bakırköy Pedodonti Tedavi Kliniği

Tarama ve İlk Muayene İçin
Formu Doldurun


Eğlenmeden tedavi olmuyoruz 🙂 Önce sevimli dostlarımızla biraz oyun oynuyor sonra iki arkadaş gibi gayet sakin bir şekilde tedavimize başlıyoruz. Tedavi sonrasında ise eğlenceli bir sohbet bizi bekliyor 🙂

Genel Anestezi ve Sedasyon ile Diş Tedavileri

Çocuk diş hekimliğinde aşırı endişeli, iletişim kurulamayan çocuklarda, uyanıkken tedavisinin yapılması mümkün olmayan özel gereksinimli (engelli) çocuklarda genel anestezi ya da sedasyon altında güvenli ve sağlıklı bir şekilde diş tedavileri yapılabilmektedir. Sedasyon ve genel anestezi ile çocuklar tedavi boyunca herhangi bir rahatsızlık hissetmeyeceği için hem diş tedavisi güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapılmaktadır hem de çocuğun ileride hekim ziyaretlerine daha kaygısız daha kabulü yüksek bir şekilde gelmesi sağlanmaktadır.

Sedasyon Nedir?

Bazı ilaçların yardımıyla çocuğun bilinci açık bir şekilde derin uyku haline geçirilmesidir. Çocuk, hekimin verdiği yönergeleri anlar, iletişim kurabilir, kendi kendine nefes almaya devam edebilir, bilinci açıktır. Sedasyon aracılığıyla bilinç değil, santral sinir sistemi baskı altına alınır. Böylece çocuk söyleneni anlayabilir, kendindedir ve ağzını aç gibi yönergeleri endişesiz bir şekilde yerine getirebilir. Orta düzeyde kaygısı olan, iletişime geçmek isteyen ancak geçemeyen çocuklarda, bulantı refleksi olan çocuklarda diş tedavileri sedasyon ile yapılabilir.

Genel Anestezi Uygulaması Nedir?

İleri derecede iletişim problemi olan, zihinsel engelli çocuklarda ve fiziksel durumu elvermeyen fiziksel engelli çocuklarda, doktor korkusu çok yoğun olan çocuklarda genel anestezi uygulanabilir. Genel Anestezi; Kullanılan ilaçlar aracılığıyla çocuklarda bilincin tamamen kapandığı, çocuğun tamamen uyutulduğu halk arasında narkoz olarak da bilinen yöntemdir.

Genel Anestezi ile Kimler tedavi edilmelidir?

Konuşarak ikna edilemeyen aşırı kaygılı çocuklarda, uyanıkken güvenli ve sağlıklı bir tedavinin mümkün olmadığı engelli çocuklarda, hekim koltuğunda riskli hareketlerde bulunabilecek, yaşı çok küçük olan çocuklarda, cerrahi müdahaleye gereksinim duyan fakat alerji sebebiyle lokal anestezi alamayan çocuklarda
yapılması gereken çok fazla işlemi olan ve tek seansta bitmesi gereken durumlarda genel anestezi uygulanır.

En Güncel Tedavi Yöntemleri En Modern Cihazlar İle Birleşti

Uzm. Dr. Sevil Borbay