Çocuklarda Estetik Zirkonyum Kuron Kaplama

Bebek ve çocuklarda diş tedavisi için eğlenceli ve sonuç odaklı tedavi çözümleri

Uzm. Pedodontist Dr. Sevil Borbay

Bakırköy Pedodonti Tedavi Kliniği

Tarama ve İlk Muayene İçin
Formu Doldurun


Eğlenmeden tedavi olmuyoruz 🙂 Önce sevimli dostlarımızla biraz oyun oynuyor sonra iki arkadaş gibi gayet sakin bir şekilde tedavimize başlıyoruz. Tedavi sonrasında ise eğlenceli bir sohbet bizi bekliyor 🙂

Estetik Zirkonyum Kuron Kaplama

Minik çocukların süt dişlerinde oluşabilecek problemler, genellikle ebeveynler tarafından göz ardı edilir. “Nasıl olsa süt dişler düşecek” şeklinde bir düşünceye kapılan ebeveynler, bu düşünceleri ile aslında oldukça yanlış davranır. Dişlerin değişmesi, ileriki yaşlarda oluşacaktır. Bu süre zarfında da dişlerin korunması gerekir. Süt dişlerinin yeterli ölçüde korunmaması, ağız sağlığını etkileyecek kapsamlı problemleri de beraberinde getirebilir.

Çocuklara yönelik tedavilerde de oldukça gelişim yaşanmıştır, bu süre zarfında da yapılması zorunlu görülecek birçok tedaviden söz edilebilir. Zirkonyum kuron kaplama da bu tedavilerden bir tanesidir. Çocuklarda ortodonti alanında sıklıkla başvurulan zirkonyum kuron kaplamalar, çok yönlü avantajları sayesinde etkili ve başarılı sonuçlar verir. Zirkonyum kaplama ile çocuğunuz için hem estetik bir görünüm hem de sağlıklı bir yapı sağlanır.

Çocuklarda Zirkonyum Kuron Kaplama Nedir?

Çocuklarda zirkonyum kuron kaplamadan söz etmeden önce kaplama uygulamalarının yararlarından ve özel olarak zirkonyum kaplamanın avantajlarından bahsetmek yerinde olacaktır. Kaplama uygulamaları, birçok nedene bağlı olarak gerekli görülebilir. Dişlerin kırılması halinde ya da dolgu yapımından sonra kullanılan kaplamalar, estetik amaçlı da tercih edilebilir. Doğal dişe oldukça yakın bir forma sahip olan kuronlar, doğal dişin sağladığı işlevselliği de büyük oranda karşılar. Genellikle tedaviden önce bir miktar dolgu yapımı da gerekebilir, dolgunun ardından dişin tamamı ya da büyük bölümü özel malzemeler ile kaplanır.

Zirkonyum Kapmala Süt Diş Sürecinde Uygulanır Mı?

Süt dişleri, çocuğunuzun sağlığı üzerinde büyük bir rol oynar. Isırma ve çiğneme işlemlerinde aktif bir görev alan süt dişleri, bunun dışında konuşma üzerinde de etki gösterir. Süt dişlerinde görülebilecek sorunlar, konuşma kalitesini de olumsuz yönde etkiler. Kendilerinden sonra gelecek olan kalıcı dişlerin yapısı üzerinde dahi rehber niteliği taşıyan süt dişler, bu sebeplerden ötürü kapsamlı bir bakıma ihtiyaç duyar. Bu bakım, ebeveynlerin kontörlü altındadır. Süt dişlere uygulanabilecek kaplamalar, farklı alternatifler sunar. Yaprak diş olarak da tabir edilen porselen laminate veneer dediğimiz kaplama malzemesinin yanı sıra metal destekli kaplamalar ve zirkonyum kaplamalar da bulunur. Zirkonyum, günümüzde en sık kullanılan kaplama malzemesidir. Zirkonyum kuron kaplamaların ilk tercih olmasının birçok sebebi vardır.

Zirkonyum Kaplamanın Diğer Yöntemlere Göre Farkı Nedir?

Beyaz renkli bir yarı metal olan zirkonyum, sağlamlığı ve estetiği bir arada barındırır. Ön dişlerde bile rahatlıkla kullanılabilen zirkonyum isimli materyal, dayanıklılığıyla da dikkat çeker. Zirkonyumun ışık geçirgenliği, bu malzemeyi doğal dişe yakın bir konuma yerleştirir. Sağlıklı bir doğal diş minesi, ışığı tam anlamıyla başarı ile geçirir. Porselen kaplamalarda kullanılan metaller ise ışık geçirgenliği konusunda yetersiz kalır. Teknolojinin gelişmesi ve yapılan çalışmaların sonucu, zirkonyumu devreye sokmuştur. Zirkonyum kaplama dişleri canlı, beyaz ve sağlıklı bir görünüme sokar. Diş etiyle de oldukça iyi bir uyum yakalanır. Geçmiş yıllarda kullanılan kaplama malzemeleri, tedavi sonrası diş etlerinde mor bir renk oluştururdu ancak günümüzde, zirkon kaplama ile bu sorun da ortadan kaldırılmıştır.

Süt Dişlere Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Süt dişlere uygulanan zirkonyum diş tedavisi, zor olmayan bir süreci kapsar. Öncelikle, üzerinde problem görülen dişlerin çürük ve benzeri problemleri temizlenir. Elbette bu işlem, anestezi işleminden sonra gerçekleşir. Çürüklerden arındırılmış dişin ölçüsünün alınması gerekir. Bu aşamada teknolojinin çeşitli imkanlarından yararlanır. Özel yöntemler ile dişlerin ölçüsü alınır ve bu ölçüler, laboratuvara gönderilir. İstenilen renk ve boyuta uygun olacak modeller ortaya çıkarılır. Zirkonyumun üzerine porselen uygulaması da yapılabilir. Doğal dişin üzerinde milimetrik bir tıraşlama işlemi gerçekleştirilir. Ardından yine özel yapıştırıcılar kullanılarak zirkonyum, doğal dişin etrafına kaplanır.

Zirkonyum Kaplama Ağrılı Bir Süreç Midir?

Çocuklarda zirkonyum kuron kaplama, ağrısız bir işlemdir. Çocuğunuzun kaplama işlemi sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetme olasılığı bir hayli düşüktür. Yapılacak lokal anestezi sayesinde çocuğunuz, tedavi sırasında bir problem yaşamayacaktır. Sıcak ya da soğuk içeceklerde, başlarda hassasiyet yaşanabilir ancak bu durum, uzun süre boyunca geçerli olmayacaktır.

Zirkonyum Kaplama Tedavi Süreci Nedir?

Çocuğunuzun diş etlerinde bir problem yoksa zirkonyum kaplama tedavisi yaklaşık bir hafta içerisinde başarı ile tamamlanabilir. Diş eti sorununun görüldüğü durumlarda, kaplama işleminden önce diş etlerinin tedavisi gerekir. Bundan dolayı süreç, biraz olsun uzayabilir. Tedavi tamamlandıktan sonra çocuğunuza ve size, birtakım sorumluluklar düşecektir.

Zirkonyum Kaplamada Özel Bir Bakım Yapılması Gerekir Mi?

Zirkonyum kaplamanın yapıldığı ağızlarda diş sağlığını korumak adına özel bir bakım yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Düzenli olarak diş fırçalamak ve diş fırçalamayı diş ipleri ile desteklemek, yeterli olur. Diş fırçası ve diş macunu seçiminde çocuklar için özel olan ürünlere yönelmeniz tavsiye edilir. Hastanın yaşı küçükse, sağlığın korunmasında ebeveynler de rol oynamalıdır. Diş temizliği çocuk için eğlenceli bir uğraş haline gelmelidir. Bu amaç doğrultusunda çocuk ailesi ile birlikte diş fırçalayabilir ya da hem eğitici hem eğlendirici özellikli birtakım etkinliklere başvurulabilir.

Çocuklarda Zirkonyum Kuron Kaplama Hangi Yaştan İtibaren Yapılır?

Zirkonyum kaplamadan eksiksiz bir verim alınabilmesi için 18 yaşın üzerinde olmak tavsiye edilecektir. Ancak çocuklardaki zirkonyum kuron kaplama uygulamaları için bu durum geçerli değildir.

Pedodonti Tedavisi ve Uygulama Yaş Aralığı Nedir?

  • Çocukların ağız sağlığını konu edinen bilim dalı, pedodonti ismi ile ifade edilir. Pedodonti ise 0 – 12 yaş arasındaki süt dişlerinde ve 7 – 12 yaş arasındaki daimî dişlerin tedavilerini kapsar. Çocuklardaki zirkonyum kuron kaplama da pedodonti alanı altındadır ve süt dişlerine dahi zirkonyum kaplama uygulanır. Bu sebeple çocuğunuzun süt dişlerinde oluşan problemlerde zirkonyum da tercih edilebilir. Ancak burada inisiyatif diş hekiminde olmalıdır. İdeal ve uygun bir tedavi sürecine, tedavi yöntemine karar verebilmek için öncelikle ilk muayenenin yapılması gerekir. Uzman hekimler, ilk muayenin ardından yapılması gereken tüm işlemlere karar verecektir. Eğer zirkonyum kuron kaplama tedavisi uygun görülmüşse, problemli bir süt dişine sahip olan miniklere de bu tedavi uygulanabilir.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

  •  Zirkonyum kaplamanın başlıca avantajları, şu şekilde sıralanabilir: Metale alerjisi olanlar için de uygun olan zirkonyum, en az metaller kadar da sağlam ve dayanıklıdır. Kaplamaların ağızda farklı, acı ve çirkin bir tat ile birlikte hoş olmayan bir koku da bıraktığı düşünülür. Ancak zirkonyum kaplamaların ağız içindeki varlığı fark edilemeyecektir. Düzenli kontrollerin yapılması, zirkon kaplamayı yıllarca işlevsel kılar. Bu durum, çocuklardaki zirkon kaplama uygulamaları için de önemli bir avantajdır.

Çocuklarda Zirkonyum Kuron Kaplama Tedavi Fiyatları?

Diş hekimliğine ilişkin her tedavi türünde olduğu gibi çocuklarda zirkonyum kuron kaplama tedavisine yönelik de net bir fiyat vermek doğru değildir. Çocuklarda zirkonyum diş fiyatları, birçok değişkene bağlı olarak hesaplanmaktadır. İşlem yapılacak diş sayısı ve diş yapısı başta olmak üzere kullanılacak materyal ve ayrıca yapılması gereken operasyonlar da genel fiyatı etkileyecektir.

Zirkonyum Kaplama Öncesi Farklı Tedaviler Gerekli Midir?

Zirkonyum kaplama, öncesinde birtakım tedavileri de gerektirebilir. Örneğin, diş yapısında bir problem görüldüyse dolgu uygulamaları da uygun görülebilir. Bunun yanı sıra diş etlerinde de bir sorun gözlemlenebilir ve diş etleri de kaplama işleminden önce tedavi edilmelidir. Fiyat konusunda net bir bilgi alabilmek için iletişim kanallarımızı kullanarak bizimle iletişime geçebilir ve sonrasında randevu alarak kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. İlk muayene sonrasında tedavi süreci hakkındaki tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

En Güncel Tedavi Yöntemleri En Modern Cihazlar İle Birleşti

Uzm. Dr. Sevil Borbay