Çocuklar İçin Diş Kaplama Uygulaması Yapılır mı?

dis-kaplama

Diş kaplama uygulaması birçok nedenden ötürü yapılır. Birçok çeşidinden de bahsetmek mümkündür. Fakat bu konu içerisinde en çok kafa karıştıran konulardan bir tanesi çocukluk çağında diş ile alakalı bazı ciddi problemler yaşandığından kaplama tedavisinin uygulanıp uygulanmamasıdır.

Kuron uygulaması halk arasında kaplama olarak bilinir. Bu tedavi yöntemi de çok uzun yıllardır çocuklar için de uygulanmaktadır. Diş kaplama uygulaması diş üzerinde çok fazla çürük olan ya da yapı olarak daha güçsüz olan dişlerin üzerine saran bir şapka görevi gören bir uygulamadır.

Genç Yaşta Kaplama Diş Nasıl Yapılır?

dis-kaplamaGenç yaşta kaplama özellikle hastalar için çok tercih edilmek istemeyen bir yöntemdir. Çünkü diş tedavisinde her zaman hastanın gerçek dişinin kurtarılması amaçlanır. Ama diş hekimleri tarafından gerektiğinde genç yaşta hatta çocukluk denebileceğimiz bir çağda tercih edilmektedir.

Diş kaplama uygulaması gerektiğinde çocuklara bile uygulanabilmektedir. Süt dişlere kaplama yapılır mı? Sorusu özellikle dişlerinde ciddi çürükler olan çocukların anne ve babaları tarafından merak edilmektedir. Çoğu kişinin bildiğinin aksine süt dişlerine söz konusu uygulama gönül rahatlığı ile uygulanabilmektedir.

Süt dişleri için özel olarak üretilen kuronlar bulunmaktadır. Bu kuronlar yaklaşık 60-70 yıldır süt dişlerine kaplama diş uygulaması yapılabilmektedir. Diş üzerinde hekim tarafından gerekli olan uygulamalar yapıldıktan sonra da hem kesici olarak isimlendirilen hem de azı dişi olarak bilinen dişlere kaplama uygulaması yapılabilmektedir.

Süt Dişleri Sallanıp Düşünce Diş Kaplama Ne Olur?

Süt dişlerine diş kaplama uygulamasının yapılmayacağının düşüncesi halk arasında çok yaygındır. Bunun temel sebebi ise süt dişleri bizim kalıcı dişlerimiz değildir. Belli bir yaşa gelince sallanıp düşecektir. Bu nedenle de kaplama uygulamasının bu aşamada problem teşkil edeceği düşünülmektedir.

Fakat işin aslı böyle değildir. Diş kaplama olarak isimlendirdiğimiz tedavi yöntemi dişin köklerine bağlıdır. Yani dişin üzerine yapıştırılmak suretiyle uygulanır. Bu nedenle dişin kendisinden ayrı bir şey olarak düşünülmesi yanlış olur. Dişin düşme zamanının gelmesi halinde diş ile beraber düşer. Bunun için herhangi ekstra bir işlem uygulanmasına ise asla gerek yoktur.

Çocuklara Hangi Durumlarda Diş Kaplama Tedavisi Uygulanır?

dis-kaplamaDiş kaplama uygulaması özellikle çocukluk çağında pek tercih edilmez. Ama bazı durumlarda da uygulanması fayda sağlayacaktır. Bu durumları ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Travma sonrası oluşan diş kırıklarının tedavisinde,
  • Biberon çürüğü olarak isimlendirilen çocukluk çağında rastladığımız çürüklerin tedavisinde,
  • Çocukların çürük dişlerinin tedavisinde kanal tedavisinden sonra diş dolgusu yerine,
  • Bazı nedenlerden dolayı madde kaybına uğrayan dişlerin tedavisinde,

Gibi birçok nedenden ötürü söz konusu yöntem tercih edilebilir.

Süt Dişleri İçin Diş Kaplama Çeşitleri

Çocukluk çağında tercih edilen diş kaplama tedavisi için birçok çeşit bulunur. Fakat genellikle iki çeşitten yararlanılır.

Paslanmaz çelik kuronlar
Zirkonyum kuronlar

1 – Paslanmaz Çelik Kuronlar

dis-kaplamaBu kaplama çeşidi dünyanın en eski kaplama çeşidi olarak bilinir. Aynı zamanda en dayanıklı kaplama çeşidi olduğu da rahatlıkla söylenebilmektedir. Uygulaması ise oldukça hızlıdır. Rengi ise gridir. Renginin gri olmasının sebebi ise metal olmasından kaynaklanır. Beyaz bir renge sahip olmaması onu genellikle arka dişlerde kullanmaya itmiştir.

2 – Zirkonyum Kuronlar

Günümüzde diş tedavisinde estetik kaygılar çok fazla öne çıkmıştır. Bununla beraber de zirkonyum adı verilen dişi kaplama çeşidinin kullanımı bir hayli artmıştır. Çünkü Zirkonyum diş kaplama estetik açıdan hemen hemen tüm beklentileri karşılamaktadır. Ağız doku ise ile uyumu gerçekten takdire şayandır denilebilir. Bu nedenle hem arka hem de ön dişlerde sık sık tercih edilen bir çeşittir. Tek diş kaplama ya da daha fazla diş kaplama tedavisinde kullanılabilmektedir.

En İyi Diş Kaplaması Hangisi?

dis-kaplama
Diş Kaplama

Kaplama tedavisinden önce hastaların bazı tedirginlikler yaşaması oldukça doğaldır. Bu sebeple ayrıntılı ve uzun araştırmalar yapabilirler. Hangi dişleri kaplama yönteminin ya da çeşidinin daha sağlıklı ve estetik açıdan doğru olacağını merak edebilirler. Bu nedenle de en iyi kaplamanın hangisi olacağının cevabını araştırırlar ya da hekimlerine danışırlar.

Bu soruya net bir yanıt vermek ne yazık ki mümkün değildir. Çünkü diş problemine göre ya da tedavinin sürecine göre değişiklik gösterebilmektedir. Hastaya, ağız ve diş yapısına hangi kaplama çeşidi ve yöntemi uygunsa hekim tarafından o tercih edilmiş olacaktır.

Galaksi Diş Kliniğimiz ile iletişime geçin, çocuklarınız için en uygun tedaviyi gerçekleştirin!