Çürük Önleyici Tedavi

Bebek ve çocuklarda diş tedavisi için eğlenceli ve sonuç odaklı tedavi çözümleri

Uzm. Pedodontist Dr. Sevil Borbay

Bakırköy Pedodonti Tedavi Kliniği

Tarama ve İlk Muayene İçin
Formu Doldurun


Eğlenmeden tedavi olmuyoruz 🙂 Önce sevimli dostlarımızla biraz oyun oynuyor sonra iki arkadaş gibi gayet sakin bir şekilde tedavimize başlıyoruz. Tedavi sonrasında ise eğlenceli bir sohbet bizi bekliyor 🙂

Çürük Önleyici Tedavi

Ebeveynlerin çocukları üzerindeki sorumlularından biri de diş ve ağız sağlığıdır. Erken yaşlarda alışkanlık halini almayan ağız bakımları, ilerleyen yaşlarda daha büyük problemlere yol açacaktır. Diş fırçalama, genellikle diş değişimlerinden sonra yapılması gereken bir bakım eylemi olarak düşünülür. Ancak bu durum, kesinlikle yanlıştır. Bebeklik çağından itibaren ağız sağlığına önem gösterilmeli, ilk dişin çıkması ile birlikte de düzenli diş fırçalamalara başlanmalıdır.

Beslenmeye bağlı olarak gelişen ya da genetik faktörlere dayalı olarak kendisini gösteren diş çürüklerini önlemek adına uygulanan tedavilerden bahsedilebilir. Uzman diş hekimleri tarafından yapılacak tedavilerin yanı sıra ebeveynlerin denetimi altında birtakım işlemlerden de söz edilebilir. Diş çürüğü evde tedavi edilemese de çürük oluşumunu önleme amacı ile çeşitli bakım ve temizlik işlemleri yapılabilir. Bu yazıyı özellikle anne ve babaların okumasında yarar var çünkü çocuklardaki diş çürükleri, büyük oranda anne ve babanın sorumluluğu altındadır.

Çocuklarda Diş Çürüğü Neden Oluşur?

Süt dişlerinin mine yapısı, yetişkinlerdeki dişlerin mine yapısına kıyasla oldukça zayıf bir görünüm sergiler. Bu zayıflık da daha özenli bir bakımı, daha da önem gösterilmesi gereken bir sorunu işaret eder.

Çürük Oluşumu Süreci Nedir?

Çürük oluşumunu kısa bir şekilde özetleyecek olursak şu ifadeleri kullanabiliriz: Ağız içerisinde ortaya çıkan bakteriler, zamanla plakları oluşturur. Oluşan bu plaklar, zaman geçtikte dişlerin dış yüzeylerini sarar. Plak ile kaplanan dişler, her öğün sonrasında daha fazla bakteri oluşturmaya başlar. Bakteriler asit formuna dönüşür, bu asitler de diş minesi üzerinde aşındırma faaliyetleri yürütür. Aşınan dişlerde zaman içerisinde çürükler meydana gelir. Bu çürükler bölgesel olabileceği gibi tüm yüzeyi de kapsayabilir. Hatta öyle ki, sinir uçlarına dahi uzanabilir.

Çocuklarda Görülen Diş Problemlerin Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda görülen diş problemlerinin büyük bir çoğunluğu, beslenmeye bağlı olarak gelişir. Şekerler, çikolatalar, meyve suları ve asitli gıdalar, çocuklar tarafından çok beğenilir. Ebeveynler de bu gıdaların zararını göz ardı eder ve çocuklar, sevdikleri bu gıdaları rahatlıkla tüketebilir. Ancak diş çürüklerine sebebiyet veren aşınmaların başlıca nedeni bu gıdalar olabilir. Yapılan araştırmalar, sigara içilen bir ortamda büyüyen miniklerde diş çürüklerine daha sık rastlandığını ortaya koyar. Ebeveynler sigara içerek yalnızca kendi sağlıklarını hiçe saymaz, aynı zamanda çocuklarının sağlığıyla da oynar. Tavsiyemiz, sigara içiyorsanız dahi bu zararı çocuklarınıza yansıtmamanız, sigarayı onlar ile aynı ortama sokmamanız yönünde olacaktır.

Diş Çürüklerinin Oluşumu Engellenebilir Mi?

Diş çürüklerinin oluşumu ebeveynlerin sorumluluk yelpazesi altında değerlendirilse de tedavi olanakları da bir hayli gelişmiştir. Diş çürüğünü önlemek için uygulanan tedaviler ile birlikte diş çürüğünü ortadan kaldırmak, bu problemleri yok etmek için de yapılabilecek birtakım eylemlerden söz edilebilir.

Çocuklarda Diş Çürüğü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda diş çürüğünün tedavilerini önleyici ve çözücü olarak iki kategori altında incelemek mümkündür. Diş çürüklerinin oluşumunu engellemek, çözmeye çalışmaktan daha kolay ve daha başarılı bir uğraş olacaktır. Diş çürüklerini ortadan kaldırmaya yönelik yapılan işlemler genellikle kanal tedavisi, dolgu uygulaması gibi süreçleri kapsar. Kanal tedavisinde çürük dişin sinirlerine inilir ve açılan kanal, bir dolgu ile doldurulur. Kanal tedavisi sonrası dişin üzeri kaplama yöntemleriyle daha da sağlam ve sağlıklı hale getirilebilir. Ancak önemli olan, diş çürüğü nasıl önlenir ya da diş çürüğü nasıl tedavi edilir sorularının cevabıdır.

Çocuklarda Diş Çürüğünü Önlemek İçin Ne Tür Tedaviler Uygulanır?

Çocuklarda diş çürüğü oluşumunu önlemek adına yapılan tedavileri fissür örtücü ve flor tedavileri olarak ifade etmek gerekebilir. Bu iki tedavi yöntemi de oldukça ağrısızdır. Kolay ve kısa olan bu tedaviler ile çürükler, daha büyük problemlere yol açmadan engellenebilir. İlk olarak fissür örtücü olarak bilinen uygulamadan bahsedelim.

Fissür Örtücü Uygulama Nedir?

Fissür örtücü isimli uygulama özetle; azı dişlerin çiğneyici yüzeyleri üzerinde oluşan girintilerin özel bir akışkan dolgu ile örtülerek korunması olarak açıklanabilir. Azı dişlerdeki çatlak ve oluklarda beslenme sonrası birtakım artıklar birikebilir. Bu birikim sonucu oluşabilecek çürüklerin engellenmesi gerekir. Engelleme işlemi de yalnızca bu olukların kapatılması ile mümkündür. Çocuklar, diş fırçalama işlemlerini layıkıyla yerine getiremeyebilir. Henüz alışma aşamalarında, arka dişlerin tam olarak temizlenemediği de görülür. İşte tam olarak temizlenemeyen bu noktalarda, sözü edilen artık birikimleri oluşur.

Fissür Örtürücü Uygulama Ne Oranda Tercih Edilmektedir?

Fissür örtücü uygulama ülkemizde pek de yaygın değildir ancak Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş bölgelerde fissür örtücü uygulamalar, sıklıkla tercih edilir. 3 yaşından itibaren uygulanabilecek fissür örtücü, dişlerin yıllar boyu daha iyi korunmasını sağlar. Öyle ki, erken yaşlarda yaptırılacak fissür örtücü uygulamanın koruyucu etkileri yaklaşık olarak 20 yaşına kadar devam edecektir. Süreç, oldukça şaşırtıcı derecede kısa sürer. Her bir diş için gerekli olan süre, sadece 3 dakika olarak ifade edilir. Minikler, bu tedavi sırasında hiçbir ağrı ya da acı hissetmez. Bu durum da diş hekimi kaygısı gibi öğrenilmiş korkuların önüne geçer. Süt azı dişlerine, küçük azı dişlerine ve kalıcı olan büyük azı dişlerine uygulanabilen fissür örtücüler, düzenli aralıklarla kontrol de edilmelidir. Çiğneme esnasında oluşabilecek ağır basınçlar, fissür örtücülerde hasara sebep olabilir. Bu gibi durumlarda uzman diş hekimlerine başvurmak yeterli olacaktır.

Flor Tedavi Uygulaması Nedir?

Bahsedilmesi gereken bir diğer tedavi ise flor uygulamasıdır. Oldukça kesin bir etki yaratan flor uygulamaları çürük önleyici olarak tercih edilmesinin yanı sıra çürük durdurucu ya da hassasiyet giderici amaçlarıyla da yapılabilir. Flor uygulaması ile diş mineleri güçlendirilir. Daha da güçlenen diş mineleri, asit gibi zararlı maddelere karşı korunaklı hale gelir. Vernik ya da jel şeklindeki iki farklı formda uygulanabilen bu tedavi, 3 yaşın üzerindeki her çocuk için uygun görülebilir. Belirli aralıklarla uygulanması tavsiye edilen flor uygulamasının aralıkları ise hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Örneğin, çürük aktivitesi yüksek görülen çocukların 3 ayda bir flor uygulaması yaptırması gerekebilirken bu durum, 12 ayda bir olarak da kararlaştırılabilir. Her çocuk için ayrı bir uygulama programı yapılır, süreç bu şekilde takip edilir.

Çocuklarda Diş Çürüğünü Önlemek Adına Neler Yapılmalıdır?

Çocuklardaki diş çürüğünü önlemek adına yapılan tedavilerden önce ailelere de büyük bir görev düşer. Çürükleri önlemek için bebeklik çağından itibaren yapılabilecek birçok işlem vardır. Diş çürüğü belirtileri kısa sürede fark edilemeyebilir, bu sebeple ortada hiçbir belirti yokken bile tedbir elden bırakılmamalıdır.

Çocuklarda Ağız Bakımı Ne Zaman Başlar?

  • Diş ve ağız temizliğine başlamak için geç kalınmaması gerekir. Diş çürüğü başlangıcı, sandığınızdan daha da erken bir zamanda rastlanılabilir. Bebeklerin de ağız sağlığına dikkat edilmelidir. Her öğünden sonra temiz bir gazlı bez ya da benzeri nesne ile ağız içini temizlemeniz önerilir. Dişlerin çıkmaya başlaması ile birlikte ağız bakımını kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Önceleri çocuğunuzun dişlerini siz fırçalayabilirsiniz. Bunun için parmak fırçası gibi minikler için özel olarak geliştirilen ürünleri satın alabilirsiniz. 2 yaşından itibaren çocuk diş macunlarını da kullanmanız gerekir. Çocuğunuz 3 yaşına bastığında ise artık dişlerini kendisi fırçalamalıdır. Diş fırçalama etkinliklerinde çocuğunuza eşlik etmeniz, süreci daha da kolay ve eğlenceli hale getirecektir. Ailecek aynı anda diş fırçalayabilir, güzel anlar yaşayabilirsiniz.

Diş Fırçalama Diş Bakımında Yeterli Midir?

  • Diş fırçalamak, diş çürüklerini önlemek adına yeterli olmayabilir. Diş fırçası ve diş macunun yanı sıra almanız gereken bir diğer kişisel bakım ürünü, diş ipleridir. Diş ipleri ile özellikle temizlenmesi güç bölgelere müdahalelerde bulunabilir, bakteri ve asit oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Çocuğunuza diş temizliği alışkanlığını ne kadar erken kazandırırsanız onun için o kadar iyi sonuçlar doğurursunuz. Ağız temizliği, her zaman ailede başlamaktadır.

Çocuklarda Diş Çürüğü Nedir?

Diş çürüğünün ne olduğunu daha kapsamlı bir şekilde anlatmak gerekebilir. Çünkü diş çürüğü nasıl geçer ya da diş çürüğüne ne iyi gelir gibi soruları cevaplamadan önce çürüğün yapısını anlamlandırmak, çürüklerin oluşumuna mahal vermemenizi sağlayabilir.

Diş Çürükleri Nasıl Ortaya Çıkar?

Diş çürükleri, dişin doğal renginden daha koyu olan görüntüsü ile açığa çıkar. Ağrılı ve sancılı bir süreci de beraberinde getiren çürükler, söz konusu çocuklar olduğunda daha büyük sonuçlara sebebiyet verebilir. Besinlerin diş aralarında ve çatlaklarında birikmesi, çürüklerin başlıca nedenidir.

 

Biriken bakteriler zamanla plağa dönüşür ve bu plaklar, dişleri aşındırarak çürükleri ortaya çıkarır. Yukarıda da belirtildiği gibi çocuklardaki diş çürükleri de önlenebilir. Beslenme düzenine dikkat edilmesi, fırçalamaya özen gösterilmesi, düzenli olarak diş kontrollerine gidilmesi ve temizliğin bir alışkanlık haline getirilmesi, çocuğun diş sağlığı için yeterli olacaktır. Çocuğunuzun daha sağlıklı bir hayat geçirmesini ve diş ağrılarından mustarip olmamasını istiyorsanız hemen harekete geçmelisiniz. Klinik ile iletişime geçerek bu alışkanlık süreci hakkında daha kapsamlı bilgiler de alabilir, yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca hem çocuğunuz hem de kendiniz için elzem olan kontrolleri, altı ayda bir aksatmamanızı da tavsiye ediyoruz.

En Güncel Tedavi Yöntemleri En Modern Cihazlar İle Birleşti

Uzm. Dr. Sevil Borbay