Çocuklarda Diş Hekimi Fobisi, Korkusu Olması Nasıl Önlenebilir?

Çocuklarda diş hekimi fobisi çoğu zaman sorun yaratan bir durumdur. Erken yaşta başlayan diş hekimi korkusunu yenebilmek için hem doktor hem de aileler tarafından izlenebilecek bazı aşamalar mevcuttur. Çocuk diş hekimliği kapsamında özellikle dikkat edilmesi gereken bu alanda dikkatli olunmalıdır. Aksi durumda diş hekimi korkusunun yenilmesi zorlaşacak, yetişkinliğe ilerledikçe artacaktır.

Çocuğun Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir? Çocuklarda Diş Hekimi Fobisi Yok Etmek Mümkün mü?

Fobiler çoğu zaman bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak nadir de olsa sebebi bilinmeyen korkular doğuştan meydana gelebilir. Çocuklarda diş hekimi fobisi yok etmek güncel olarak diğer fobilerde olduğu gibi mümkün. İlerlememiş diş hekimi korkusunu yenmek için dikkatli ve hassas ilerlemelisiniz. Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilir? İşte, denenebilecek ve dikkat edilmesi gerekenler.

1 – Çocuklarda Diş Hekimi Fobisi Nedenini Bulun

Literatürde ‘dentofobi’ olarak adlandırılan dişçi korkusu her yaştan bireyde görülebilen psikolojik bir durumdur. Çocuklarda diş hekimi fobisinin nedeni araştırılmalı. Ancak bunu çocuğunuzu daraltmadan, strese sokmadan yapmalısınız. Gerekirse daha önce gitmiş olan diş hekimleri hikayelerini düşünmeli ve temel sebebi fark etmeye çalışmalısınız. Sebebi bulursanız korkuyu ortadan kaldırmak daha kolay olabilir.

2- Diş Hekimi Korkusu için Eğlenceli Vakit Geçirin

Psikoloji de fobilerle savaşmakta en sık kullanılan yöntem korkuyu küçümsemekten geçer. Çocuklarda diş hekimi fobisi yok etmek için çocuğunuzun korkusuyla dalga geçmesini sağlayın. Örneğin, resim çizmekten hoşlanan çocuğunuzla resimler yapın. Bu resimlerde dişçi, diş ya da ağızları komik hallerde çizebilirsiniz. Korkunç ama bir yandan komik olan bu duruma çocuğunuz fobisini yenmek için kullanabilir.

3- Dişçiye Gideceklere Tavsiyeler: Öncesinden Prova Yapın

Diş tedavisi için zorunlu olarak doktora gitmek zorunda kalınabilir. Doktora gitmeden önce çocuk ile prova yapılabilir. Alınan birkaç oyuncak ile birlikte çocuğu zorlamadan olası hikayeler canlandırılır. Burada çocuğunuz önce hasta sonra doktor rolünde bulunma şansını bulmalı. Hikayeyi korkutucu olmayacak şekilde yönlendirirseniz olası çocuklarda diş hekimi fobisi ve stresi azaltabilirsiniz.

4- Oyuncaklar ile Dişçi Korkusuna Dair Düşüncelerini Değiştirin

Çocuklarda psikolojik süreçlerde kullanılan yöntem oyunlardan geçer. Düşünce ve duygularını en iyi oyuncaklarla ifade eden çocuklar için bu yöntem denenebilir. Oyuncaklarla birlikte ortamda daha rahat etmesini sağlayabilirsiniz. Oyuncakları sadece dişçiye gitmeden önce değil aynı zamanda klinikte kullanmak da mümkün. Günümüzde birçok diş hekimi tarafından çocuklar adına kliniklerde oyuncak kapsamında eğlenceli ortam oluşturuluyor.

5- Çocuğa Model Olun

Diş hekimine karşı korku besleyen bir çocuk yüksek bir ihtimalle çevresindeki sevdiği insanları taklit ediyor olabilir. Çocuklarda korkuların oluşma olasılıklarından birisi de budur. Ailede ya da yakın çevrede dişçi korkusu yaşayan büyüğünü taklit eden çocuk, korku yaşamayan bireyi de taklit edebilir. En azından model aldığı kişiden cesaret alabilir. Anne ve babaların kendi tedavi sürecinde çocuğuna model olması bu yüzden önemlidir.

6- Doğru Çocuk Diş Hekimi Tercihi Yapın

‘Dişçiye gitmekten korkuyorum’ diyen bir çocuk için bu korku doğru bir doktor görene kadar sürebilir. Doktor seçimi oldukça önemli bir durum. Bu yüzden çocuklarda diş hekimi fobisi yenilmek isteniyorsa iyi bir araştırma yapılarak doktora karar verilmeli. Aksi bir durumda yanlış seçime bağlı olarak fobi tetiklenebilir, giderek artabilir.

7- İleri Düzey Diş Hekimi Korkusu için Profesyonel Destek Alın

Her ne kadar kişisel hareketler yapılsa da yeterli gelmeyen durumlarda profesyonel destek alınmalı. Çocuk psikolog ya da psikiyatr ile çalışarak çocuklarda diş hekimi fobisi yenilebilir. Bu aşamada dişçi korkucu için sakinleştirici gibi ilaçlara gerek kalmadan süreç atlatılabilir.

8- Korkusu Asla Küçümsemeyin, Kızmayın

Yapılacak en büyük hatalardan birisi korkuyu küçümsemek ve kızgınlıkla yaklaşmaktır. Çocuk kendi içerisinde korkuyu adlandıramayabilir. Sadece korku duyduğu bu konu üzerine bir de kızgınlık ve öfke ile karşılaştıklarında durum tersine ilerleyebilir.

9- Hazır Hissetmeyen Çocuğunuzu Zorla Doktora Götürmeyin

Çocuklarda diş hekimi fobisi hafife alınmaması gereken bir durumdur. Eğer doktora gittiğinde yeneceğini düşünerek hareket ederseniz hataya düşersiniz. Çocuğun doğrudan yüzleştirme tekniği ile karşı karşıya kalması travmatik bir durum yaşamasını sağlar. Yetişkinlikte bile devam eden korkunun doğmasına neden olabilirsiniz.

10- Arkadaşlarının Yanında Çocuğunuzun Korkusundan Bahsetmeyin

Çocuklarda yaş kaç olursa olsun dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta arkadaşlarının ve başkalarının yanında bu korkudan bahsedilmemesidir. Bu tarz bir davranış çocuklarda diş hekimi fobisi artmasına, çocuğun incinmesine neden olabilir.