6 Adımda Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

cocuklarda-dis-agrisi-nasil-gecer

Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer; diş ağrısı problemi çeken kişiler tarafından bilinmek istenmektedir. Özellikle diş ağrıları her yaş grubunu sağlık açısından olumsuz yönde etkilemektedir. Çocuklarda sancılı bir durum olan diş ağrısı, evde uygulanabilecek bazı yöntemler ve diş hekimi yardımıyla geçebilmektedir.

Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Çocuklarda Diş Ağrısı Neden Olur?

Zaman zaman çocuklarda diş ağrısı belirtileri görülebilir. Peki, ağrı neden olur? Genel itibariyle çocuklarda diş ağrısına sebep olan nedenler şu şekildedir;

cocuklarda-dis-agrisi-nasil-gecer

Çocuklarda Diş Ağrısı Nedenleri
Diş çatlağı veya kırılma
Diş çürükleri
Diş eti rahatsızlıkları
Diş etinde oluşan enfeksiyondan dolayı görülen diş apsesi
Diş dolgusundaki hasarlar
Yeni diş çıkması

Hissedilen ağrıyı azaltabilmek için bazı yöntemler vardır. Çocuğun diş ağrısı nasıl geçer?  Evde uygulanabilecek yöntemler kısa süreli ağrıyı geçirmede etkilidir. Uzun süreli bir sonuç için mutlaka; ağızda diş ağrılarının gözlemlenmesi ve bir diş hekimine muayene olunması gerekir. İşte, farklı yaş gruplarındaki çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer sorusuna alternatif çözümler;

1 – 10 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

10 yaşındaki çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer? Meydana gelen diş ağrısını hafifletebilmek için bazı çözüm yolları mevcuttur. Karanfil yağını ya da karanfili ağrıyan dişe uygulayarak, ağrının hafifletilebilmesi sağlanır.

cocuklarda-dis-agrisi-nasil-gecerAncak ağrıya neden olan sebebin net bir şekilde anlaşılabilmesi için, mutlaka diş hekimi tedavi olunmalıdır. Böylelikle ağrının azaltılabilmesi için daha kesin çözümler bulunabilir.

2 – 7 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

7 yaşındaki çocuğun diş ağrısı ilaç ve evde uygulanan bazı yöntemler ile geçmektedir. Kullanılan ilacın diş hekimi tarafından önerilmesine dikkat edilmelidir. Bunun yanında ağrıyan dişin üzerine sarımsak koymak da, ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

3 – 5 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karşılaşılan bir durum olan 5 yaşındaki çocuğun diş ağrısına hangi ilaç iyi gelir? Diş hekimine başvurulması halinde ağrı için en uygun olan ilacı öğrenebilmek mümkün olur. İlaçlar yanlış ve bilinçsizce kullanıldığında faydadan çok zararı dokunmaktadır. Bu sebepten kesinlikle hekim onayı olmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Ağrıyı hafifletebilmek için tuzlu ya da sirkeli su karışımıyla gargara da yapılabilir. Bu şekilde ağrı için kısa süreli bir çözüm elde edilebilir.

4 – 6 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

cocuklarda-dis-agrisi-nasil-gecer6 yaşındaki çocuklarda çürük diş ağrısı nasıl geçer? Karanfil dişte uyuşma etkisi yaratacağı için kullanılabilir. Adaçayı ile gargara yapmak ve naneyi dişin üzerine koymak, ağrının geçmesi için uygulanabilen yöntemlerdendir.

5 – 4 Yaşındaki Çocuğun Diş Ağrısı Nedenleri | Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Genel olarak çocuklarda diş ağrısı; diş dolgusu ve kırıkları, diş apsesi, diş eti enfeksiyonu, yeni diş patlaması ve çürük diş nedeniyle oluşur.

Farklı nedenlerden dolayı oluşan çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısına başta olmak üzere soğuk kompres uygulanabilir. Bununla birlikte zeytinin çekirdeği çıkararak diş üzerine konulabilir. Ayrıca misvak ile dişi temizlemekte ağrıyı hafifletecektir.

6 – 0 – 3 Yaş Arası Bebeklerde Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Zor bir süreç olan bebeklerde diş çıkarma ağrısı nasıl geçer? Oluşan diş ağrılarının geçmesi için doktorun önerdiği bazı ilaçlar kullanılabilir. Calpol diş ağrısına iyi gelir mi? Bebeklerin yaşına ve kilosuna göre uygun dozda kullanıldığında, ağrının geçmesinde etkili olacaktır.

Çoçuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer Evde Çözüm Yöntemleri Var mı?

cocuklarda-dis-agrisi-nasil-gecer
Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer? Ağrının hafifletilebilmesi için evde uygulanabilen ve geçici bir süre rahatlık sağlayacak yöntemler mevcuttur. Açıklanacak olursa;

  • Tuzlu su ile gargara yapılabilir. Bu karışım dezenfektan görevi gördüğü için ağrının hafifletilmesine yardımcı olacaktır.
  • Buz kompresi yapılabilir. Peki, nasıl yapılır? Yumuşak bir havlunun içine koyulan buz belli aralıklarla ağrıyan bölgeye uygulanmalıdır.
  • Ağrıyan dişi yemek artıklarından arındırmakta önemlidir. Bu sebepten diş fırçasıyla hassas bölgenin fırçalanması ve böylelikle temizlenmesi, ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

Çoçuklarda Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Bazı dönemlerde çeşitli sebeplere bağlı olarak çocuklarda diş eti ağrıları görülebilir. Bu ağrı neden olur? Sert fırçalama, vitamin eksikliği, diş eti rahatsızlıkları ve diş apsesi gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Çocuk diş eti ağrısını önleyebilmek için uygulanabilen yöntemler nedir?

  • Ağrıyan bölgeye karanfil veya zerdeçal tozu sürmek
  • Diş eti ağrısı için buz kompresi de uygulanabilir.
  • Tuzlu su karışımıyla gargara yapılabilir.
  • Ilıtılmış papatya poşet çayını ağrıyan diş etine koymak da çözüm önerileri arasında yer alıyor.

Çocuklarda diş eti ağrısı ve çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer soruları araştırıldığında, basit ağrı kesici ilaçların kullanılabileceği de görülmektedir. Ancak kullanılan ağrı kesicilerin diş hekimi tarafından önerilen bir ilaç olması gerekir.