Çocuk Ortodonti

Bebek ve çocuklarda diş tedavisi için eğlenceli ve sonuç odaklı tedavi çözümleri

Uzm. Pedodontist Dr. Sevil Borbay

Bakırköy Pedodonti Tedavi Kliniği

Tarama ve İlk Muayene İçin
Formu Doldurun


Eğlenmeden tedavi olmuyoruz 🙂 Önce sevimli dostlarımızla biraz oyun oynuyor sonra iki arkadaş gibi gayet sakin bir şekilde tedavimize başlıyoruz. Tedavi sonrasında ise eğlenceli bir sohbet bizi bekliyor 🙂

Çocuk Ortodonti

Çocukların ağız ve diş sağlığını kontrol altına almak, oluşan problemleri ortadan kaldırmak, oluşabilecek problemleri önlemek ve ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı bir ağza sahip olabilmeleri için gerekli olan birtakım tedavi süreçlerinden söz etmek mümkündür.

Ebeveynler olarak, çocuklarınızın ağız sağlığını gözetmek ve bakımına, tedavisine özen göstermek durumundayız. Gün geçtikçe daha da ilerleyen ve teknolojik yenilikler ile birlikte sürekli olarak gelişen ortodonti bilimi, çocuk ortodontisi alanında da birçok tedavi sunmaktadır. Kapsamlı bir dal olarak açıklanabilecek çocuk ortodontisi, çocuklarda diş teli başta olmak üzere birçok tedaviyi içinde barındırır.

Çocuk Ortodonti Nedir?

Çocuklara yönelik olan ortodonti bilimi altında sıralanan iki ayrı kategoriden söz etmek gerekir. Bu kategoriler, faz 1 ve faz 2 olarak tanımlanır. Faz 1 kategorisine ait ortodontik tedaviler karma dişlenme dönemine denk düşen ve bu dönem sırasında yapılması gerekebilen tedavileri açıklar. Diğer ortodonti kategorisi olan faz 2 ortodonti ise süt dişlerinin kalmadığı, daimî dişlerin bulunduğu dönemde uygulamaya sokulur. Çocuk ortodontisi, mevcut bir ortodontik problem varsa bu problemlerin daha da ilerlememesini amaçlar. Erken dönemde yapılan ortodontik tedavilerin temel maksadı, önleyici olmaktır.

Çocuk Ortodontide Ne Tür Tedavi Uygulamaları Bulunur?

Çocuk diş hekimliğinin oldukça kapsamlı bir dal olduğu ifade edilebilir. Dolgu ve kanal tedavilerinden flor gibi uygulamalara, metal diş tellerinden şeffaf plaklara kadar birçok tedavi süreci bulunur. Dişlerde yapısal bir bozukluk varsa ya da dizilimleri arasında uyuşmazlıklar saptandıysa diş teli ya da şeffaf plak kullanımı da önerilebilir.

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Diş telleri, oldukça geniş uygulamalar sunar. Çocuk ortodontisi altında değerlendirilebilecek olan diş telleri, çocukların ağız sağlığı için sıkça başvurulan yöntemlerden bir tanesini oluşturur. Dişlerdeki konuma bağlı bozuklukların tedavisinde de kullanılan diş telleri, etkili bir çözüm olacaktır. Dişlere braket ve bu braketlere de teller takılır. Tellerin braketlere baskı uygulaması sonucu dişler de dizilimsel problemlerini aşacak, ideal bir görünüme kavuşacaktır.

Diş Teli Tedavisinde Hangi Yöntemler Uygulanır?

Diş teli tedavisinde üç farklı alternatif sunulur. Metal diş teli, lingual diş teli ve porselen diş teli şeklinde tabir edilebilecek üç ayrı kategori altında sınıflandırılan diş tellerinden hangisinin uygun olacağına uzman hekimlerin karar vermesi gerekir. Metal diş telleri dayanıklılığı ve etkiselliği ile ön plandadır.

Diş Teli Uygulamalarındaki Farklılıklar Nelerdir?

Geçmiş dönemlerde de sıklıkla tercih edilen metal diş telleri, alternatiflerinin oluşması ile ikinci tercih halini almıştır ancak yine de hala, en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Lingual diş telleri ise dişlerin arka yüzeylerine takılır. Dişlerin dil ile temas ettiği yüzeylerine sıralanan tel ve braketler, dışarıdan görünmez. Bu sebeple lingual diş tellerine görünmez diş teli gibi yakıştırmalar da yapılır. Porselen diş telleri ise diğer iki tür ile kıyaslandığında daha estetik bir görünüme sahiptir. Bu diş telinin farkı, tellerin oldukça ince bir yapıda olmasıdır. Hastanın ağzı ve problemi için uygun olacak diş teli seçiminde hasta, hastanın ailesi ve ortodonti uzmanı beraber hareket edecektir.

Şeffaf Plak Uygulaması Nedir?

Diş telleri ile benzer bir işleve sahip olan ancak günümüz teknolojisi ile farkını ortaya koyan şeffaf plaklar, çocuk ortodontisinde de sıklıkla kullanılır. Üç boyutlu tarama teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte ortodonti de yeniliklere açılmıştır. Bu yeniliklerden en belirgini olan şeffaf plaklar, yapımı ve kullanımının kolaylığı ile gelecekte de kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir. Özel yöntemler ile oluşturulan şeffaf plaklar, yukarıda da ifade edilen ortodontik problemlerin tedavisinde kullanılır. Kolay bir şekilde takılıp çıkarılabilen ve gün boyu kullanımına gerek olmayan şeffaf plaklar, ağız sağlığında önemli bir rol oynar. Bunların yanı sıra çocuklarda diş çürüğü gibi pek çok konu da bu bilim dalının yönelim konusudur.

Hangi Yaştan İtibaren Ortodonti Tedavisi Yapılır?

Çocukların ağız ve diş sağlığı için sürekli olarak kontrollere götürülmesi tavsiye edilir. İlk kontrol bebeklik döneminde, ilk dişin çıkmasından altı ay sonra yapılmalıdır. Sonrasında da her bireyde olduğu gibi yılda iki kez diş hekimine görünmek, diş sağlığının normal bir şekilde seyredebilmesi için oldukça önemlidir.

Çocuk Ortodontisi Hangi Yaşlarda Gündeme Gelir?

  • Çocuk ortodontisi için ifade edilen yaş ise 6 – 7 yaş arasına tekabül eder. Her ebeveyn, çocukları 6 ya da 7 yaşlarına geldiğinde ortodontik tedaviyi de gündeme getirmelidir. Yapılacak ilk muayene sonrasında herhangi bir problem saptandıysa ortodontik tedaviler gerekebilir. Bu yaş grubu, daimî dişlerin çıktığı yıllara denk gelir. Ayrıca çene gelişiminin ve ağız açma – kapama problemlerinin teşhisi de bu dönem içerisinde bir hayli kolaydır. Yani çocuğunuzun ağzında iskeletsel bir problem varsa, tedavi için 6 – 7 yaş aralığı uygundur.

Çocuklarda Ortodonti Acı Veren Bir Tedavi Yöntemi Midir?

  • Diş hekimi korkusu, toplum içerisinde oldukça yaygın olan bir kaygı bozukluğudur. Ancak bu durum tamamen ön yargılara ve öğrenilmiş davranışlara dayalıdır. Gelişen teknolojiler diş operasyonlarını da konforlu ve kolay hale getirmiştir. Yani ne çocuk için ne de yetişkin için korkulacak bir durum yoktur.

Çocuk Ortodontisinde Ekstrem Bir Ağrı Beklenir Mi?

  • Metal diş tellerinin en büyük dezavantajı görünümde ortaya çıkar. Özellikle genç yaştaki bireyler, diş teli kullanmaktan çekinir ve hatta utanırlar. Elbette öncelikle gençlere bu endişelerinin yersiz olduğunun ifade edilmesi gerekir. Sağlık önemlidir ve tel kullanılmaması halinde ilerleyen yaşlarda oluşacak görüntü, emin olun tellerden daha kötü bir görünüm yaratacaktır. Ayrıca estetik diş telleri gibi farklı alternatifler, görünümü de epey etkiler.

Çocuklarda Şeffaf Diş Teli Nasıl Olur?

Yukarıda da kısaca belirtildiği üzere şeffaf diş teli, dizilime bağlı olarak gelişen problemleri çözmek adına kullanılan bir yöntemdir. Teknolojinin getirdiği tüm imkanlar kullanılır, her hasta için özel bir plak geliştirilir. Bu şeffaf plaklar, dişlerin boyutu ve yapısı ile tam bir uyum içerisindedir. Dışarıdan bakıldığında görülmesi güç olan şeffaf plaklar, zamanla dişlerdeki bu problemleri ortadan kaldırır.

  • Hareket kolaylığının yanı sıra kullanım konusunda da mantıklı bir seçenek olduğu anlaşılan şeffaf diş telleri, çocuk psikolojisi göz önünde bulundurulduğunda da sıklıkla tercih edilir. Özellikle çocuk ve gençler, dişlerindeki tellerin görülmesini istemez. Ancak şeffaf teller, estetik bağlamda da oldukça başarılı bir tedavi süreci sunar.

Çocuklarda Diş Teli Fiyatları?

Diş teli uygulaması, her hasta için farklı bir fiyatlandırma politikasını içerir. Çocuğunuzun diş yapısı, problemin boyutu, problemin türü gibi değişkenler, fiyat üzerinde de belirleyicidir. Ayrıca kullanılan materyal de önemli bir kriterdir. Metal diş telleri, porselen diş telleri, lingual diş telleri ve şeffaf plakların her birinin ayrı bir maliyeti bulunur. Haliyle bu durum, fiyatlara da yansır.

 

Fiyatlar, her yıl değişkenlik gösterecektir. Yani diş teli fiyatları 2019 yılında, geçmiş yıllar ile farklılık gösterebilir. Aynı şekilde şeffaf plak fiyatları 2019 yılında, bir önceki yıla ya da bir sonraki yıla göre farklı olacaktır. Bu farklılığın bir diğer nedeni, tedavi sırasında kullanılan teknolojilerin yeterlilik seviyeleridir. Özetle, ortodonti fiyatları için belirli bir standart olsa da net bir cevap vermek mümkün değildir. Tedavi sürecinin tamamı hakkındaki kapsamlı bilgi, yapılacak ilk muayene sonrasında belli olacaktır.

En Güncel Tedavi Yöntemleri En Modern Cihazlar İle Birleşti

Uzm. Dr. Sevil Borbay