Çocuk Diş Hekimi Seçerken Bilmeniz Gerekenler

Çocuk diş hekimi belirli bir yaşa kadar bebek ve çocukların diş sağlığı için gitmesi gereken uzman bireylerdir. Çocuk diş hekimliği kapsamında hizmet veren bu doktorlar özel bilgilere sahiptir. Yetişkinin tedavi ve kontrolünden farklı olarak diş hekimi tarafından çocuğa yaklaşım sergilenmektedir.

Ağız ve diş yapısı farklı olan çocuklarda aynı zamanda duygular da işin içine girmektedir. Fizyolojik ve psikolojik olarak çocuğun halinden anlayan ve yaklaşık sergileyen diş hekimliği uygulamaları ile ünlü özel kişilerdir.

Çocuk Diş Doktoru Nedir?

Diş hekimleri kendi içerisinde farklı dallara ayrılmaktadır. Çocuk diş hekimliği de bir uzmanlık alanıdır. Genel diş hekimliği kapsamında beş yıllık eğitim alan bireyler daha sonra uzmanlık eğitimi alır. Uzmanlık eğitimini tamamlayan kişiler çocuk diş hekimi olmaktadır. Böylece ilgilendiği tek alan sadece süt dişleri, çocuk diş tedavisi, diş çürüğü oluşma durumunda çocuklara müdahaledir.

Ağız ve diş sağlığı konusunda sadece tedavi edici yöntemler izlenmemektedir. Uzmanlık alanı çocuklar olan diş hekimleri aynı zamanda önleyici tedavi de izlemektedir. Onları diğer diş hekimlerinden ayıran da budur. Çıkan süt dişlerinin korunması, diş çürüğü oluşumunu engellemek genel ilgi alanlarıdır. Bununla birlikte daimi dişler çıkana kadar yer tutucu ile daha fazla diş kaymasını engellemek de hedefleri arasındadır.

Çocuk Diş Doktoruna Ne Denir? Çocuk Diş Hekimi Hangi Bölüm?

Çocuk diş hekimi bölümü pedodonti olarak adlandırılmaktadır. Pedodonti nedir araştırmaları sonucunda çocuk özel diş hekimleri ile karşılaşırsınız. İstanbul başa olmak üzere birçok şehirde aktif olarak görev alırlar. Devlet hastanesi bünyesinde bulunabildiği gibi özellikle kendilerine ait diş kliniklerinde görev yaptıkları bilinmektedir. Pedodontist, Latince bir kelimedir ve çocuk dişleri anlamına da gelmektedir.

Pedagog Diş Doktoru Nasıl Seçilir? Çocuk Diş Hekimi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muayene öncesi çocuk diş hekimi seçerken bazı unsurlara dikkat etmek, edinilecek sonucu etkileyecektir. Özellikle söz konusu çocuklar olduğunda kaygı ve korku ile karşılaşılmaktadır. Yalnız doğru bir hekim ile herhangi olumsuz duyguları yaşatmadan kontrollerinizi sağlayabilirsiniz.

Çocuk ve yetişkin diş hekimi seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk unsur doktorun yetkinliğidir. Aldığı lisans ve uzmanlık eğitimi kadar gittiği konferanslar, yayınladığı çalışmaları önemlidir. Bilgi arttıkça sağladığı hizmetler de kaliteli olacağından diş hekiminde etkili olan unsurlardandır.

Bir diğer çocuk diş hekimi seçimi sırasında göz önünde bulundurulması gereken klinik ortamıdır. Kliniğin hijyenik ve temiz olması kadar çocuklara uygun olduğuna emin olmalısınız. Renkli, çocuklar için özel oyuncaklara sahip klinikler çok daha rahat bir izlenime sebep olacaktır.

Her ne kadar verilecek hizmetlerin ortak bir yanı bulunsa da kullanılan malzemeler değişiklik gösterebilir. Özellikle çocuklar adına çocuk diş hekimi daha küçük ve sağlığa uygun malzeme kullanacaktır. Çocuğunuza özel olarak planlanan malzeme seçiminin diş hekimi kararı sırasında dikkat etmek gerekir.

Tüm etkenlere bağlı olarak seçimde bulunmak isteseniz de çocuk diş hekimi sırasında en etkili husus doğrudan iletişim kurmaktır. Alacağınız ilk randevu ile yüz yüze iletişim kurarak kararınızı verirken kolaylık elde edebilirsiniz. Çocuk diş hekimi ilk randevusunda doğrudan tedaviye karar vermemeli, gerekli incelemeler sonunda kararınızı netleştirmelisiniz.

Genel Diş Çocuğa Bakar mı? Genel Diş Kaç Yaşa Kadar Bakar?

Genel diş hekimleri sadece belirli yaş aralığındaki hastalarla ilgilenmektedir. Çocuk süt dişleri ve genel diş sağlığı ile ilgilenmezler çünkü bu alan uzmanların işidir. Yetişkin ve genel diş hekimleri 12 yaşından büyük hastalarla ilgilenir. Pedodonti bölümü ise 0-12 yaşındaki çocuklara karşı muayene hizmetini karşılamaktadır. Çocuğunuz 0-12 yaş aralığındaysa genel dişe değil, pedodonti bölümüne götürmelisiniz.

Çocuk Diş Hastanesi 7/24 Hizmet Verir mi?

Diş klinikleri belirledikleri saat diliminde aktif olarak çalışmaya devam etmektedir. 7/24 hizmet veren acil bölümü olan çocuk diş hekimi klinikleri mevcuttur. Fakat tamamının sürekli ulaşılabilir olduğunu söylemek mümkün değildir. Eğer acil bir durum ihtiyacınız varsa diş hekiminizi buna göre seçmelisiniz. Aksi takdirde karşınızda bir uzman bulamaz, tedavi olamazsınız.

2 Yaş Diş Doktoru Muayenesi için Uygun mu?

Ebeveynler tarafından ilk diş muayenesi konusunda bazı tedirginlikler yaşanmaktadır. Çocuğun ya da bebeğin kaç yaşında muayene olması gerektiği muallaktadır. Çocuk diş hekimi tarafından belirtilen bilgilere göre bebekler 6 ay – 1 yaş itibari ile diş hekimine gelebilir. 1 yaşında yapılacak muayenede doğru diş fırçalama, dişi koruma, çürük önleme ve beslenme konusunda bilgiler verilmektedir.