Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası Nasıldır?

bebeklerde-dis-cikarma-sirasi

Bebeklerde diş çıkarma sırası; bebeklerin büyüme ve gelişme süreçlerini yakından takip eden ebeveynler tarafından merak edilmektedir. Hem bebekler ve hem de ebeveynler için zorlu geçen diş çıkarma süreci; belirli bir sıra ile gerçekleşir. Peki, bebeklerde diş çıkarma sırası nasıldır? İşte detaylar!

Süt dişlerin, diş etlerinden çıktığı bir dönem olan bebeklerde diş çıkarma sırası özellikle çoğu ebeveynin aklında yer alan konulardandır. Bu dönem bebeklerde 6. aydan başlayarak 3 yaşına kadar devam etmektedir. Bir bebeğin ağızında 20 adet olan süt dişi genellikle 3 yaşına kadar tamamlanır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası Nasıl Olur? Hangi Dişler Önce ve Sonra Çıkar?

bebeklerde-dis-cikarma-sirasi
Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

Bebeklerde diş çıkarma sırası farklı zaman aralıklarında gerçekleşmektedir. Bu noktada hem süt dişlerin sürmesi hem de sonrasında dökülerek kalıcı dişlerin gelmesi; belirli bir sürece göre olur.

Peki, bebeklerde diş çıkarma sırası değişir mi? Evet, bu durum bebekten bebeğe değişmektedir. Genetik faktörler veya anne sütü alınıp alınmaması gibi durumlar, sürece etki eder.

Ancak genellikle hangi dişlerin önce çıkacağı ve nerede yerleşeceği bilinmektedir. Bu sebepten sağlıklı bir diş çıkarma sürecinin nasıl olduğu bilinir. İlk olarak bebeklerde ön dişler çıkarken en son azı dişler çıkmaktadır.

Aya ve Yaşa Göre Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

Bebeğin diş çıkarma sırası, ay ve yaşa bağlı olmak üzere farklılık göstermektedir. Fakat her dişin ideal bir ay aralığı mevcuttur. Peki, bebeklerde diş çıkarma sırası nedir? İşte, bütün ayrıntıların yer aldığı bebeklerde diş çıkarma tablosu!

Diş İsmi Sürme Zamanı Düşme Zamanı
Üst ön kesici dişler 8-12 ay 6-7 yaş
Alt ön kesici dişler 6-10 ay 6-7 yaş
Üst yan kesici dişler 9-13 ay 7-8 yaş
Alt yan kesici dişler 10-16 ay 7-8 yaş
Üst küçük azı dişleri 13-19 ay 9-11 yaş
Alt küçük azı dişleri 14-18 ay 9-11 yaş
Üst köpek dişleri 16-22 ay 10-12 yaş
Alt köpek dişleri 17-23 ay 9-12 yaş
Üst büyük azı dişleri 25-33 ay 10-12 yaş
Alt büyük azı dişleri 23-31 ay 10-12 yaş

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

bebeklerde-dis-cikarma-sirasiBebeğin dişinin ne zaman çıkacağı ve nasıl belirtilerin olacağı, aileler tarafından merak konusudur. Bebeklerde diş çıkarma sırası bilindiğinde, heyecan ve kaygı yaşamaya gerek yoktur. Çünkü böyle zamanlarda doktora danışarak bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca diş çıkaran bebeğin damak görüntüsü incelendiğinde, bebeğinizin bu döneme girip girmediğini anlayabilirsiniz. Çünkü bebeklerde diş çıkarma görüntüsü, ailelere net fikirler sunmaya yardımcı olur. Bebeklerde diş çıkarma döneminde görülen belirtiler açıklanacak olursa, şu şekilde ifade edilir;

 • Yüksek ateş: Genellikle bebekler diş çıkarırken ateşlenmektedir. Bebeklerde diş çıkarma sırasında ateş nasıl düşürülür? Eğer bu ateş uzun süreli ve 38 derece üzerinde ise mutlaka doktora gidilmesi gerekir.
 • Huzursuzluk: Bu dönemde çıkan dişler, diş etine baskı yaptığından bebeklerde huzursuzluk görülür. Ayrıca bu durum gece daha çok etkili olur.
 • İştahsızlık ve kilo kaybı: Bebeklerde huzursuzluk görüleceği için iştahının azalması da söz konusudur.
 • İshal: Bu dönemde bağırsaklar normalden daha hızlı çalışmaktadır. Yani bebeklerin diş çıkarma döneminde bebeklerin ishal olması normal bir durumdur. Ancak bu durum 1 günden fazla sürerse, başka rahatsızlıkların da belirtisi olabilir.
 • Kemirme ihtiyacı: Çıkan dişin neden olduğu hassasiyet nedeniyle bebekler ellerine aldığı cisimleri ağzına götürme ihtiyacı duyar.
 • Şişen diş etleri: Diş etine baskı yapan süt dişleri; diş etinde şişlik oluşturarak cildin altında görülen bir şişliğe neden olabilir.
 • Kulak çekmek: Eğer bebek elini sürekli olarak kulağına götürüyorsa çıkan dişten kaynaklı olan çenedeki ağrı kulağa vuruyor olabilir. Sonrasında kulak iltihabı gelişebilir. Bu durumda doktora danışarak, bebeklerde diş çıkarma sırasında kullanılan ilaçlar hakkında bilgi alınabilir.
 • Salya: Bebeğin gelişiminin normal bir parçası olan salya, diş çıkarmanın da habercisidir.

Bebeklerde İlk Diş Çıkarma Kaç Gün Sürer?

bebeklerde-dis-cikarma-sirasiBebeklerde diş çıkarma sırası; ilk olarak ön keser dişlerin çıkmasıyla başlamaktadır. Bebeklerde bu dönemde görülen belirtiler, yaklaşık 4 gün sürmektedir. Sonrasında çıkan diş görünür olmaya başlar. Devamında 3 gün içinde diş tamamen çıkmış olur. Yani ortalama olarak bir dişin çıkma süresi 8 gündür.

Ayrıca 6. aydan itibaren diş çıkarmaya başlayan bebekler, bu süreci 3 yaşında tamamlarlar. Bebeklerde diş çıkarma sırası resimli görüntüsü incelenerek, süreç hakkında daha detaylı bilgi sahibi olunur. Ayrıca ebeveynler Sevil Borbay diş kliniğimizden, bebeklerde diş çıkarma dönemi hakkında gerekli desteği sağlayabilirler.

Bebeklerde Diş Çıkarma Huzursuzluğu Ne Kadar Sürer? Diş Çıkarma Döneminde Bebekleri Rahatlatma Yolları

Diş çıkarma huzursuzluğu bazı bebeklerde diş çıkana kadar bazılarında ise bu dönem boyunca ara ara yaşanır. Peki, bebeklerde diş çıkarma ne iyi gelir? Çıkan dişin, diş etine yaptığı baskıyı azaltıp bebeği rahatlamak için çeşitli yöntemler uygulanır. Peki, bebeklerde diş çıkarma sırası ne iyi gelir ve hangi yöntemler denenmelidir? Açıklanacak olursa;

 • Diş jeli
 • Diş kaşıyıcıları
 • Diş eti masajı
 • Hassasiyetin neden olduğu kaşınma için sert sebze veya meyveler, diş çıkarma döneminde bebekleri rahatlatma yolları arasında yer almaktadır.

Sevil Borbay diş kliniğinde bebeklerin sağlıklı dişlere sahip olabilmesi için; gerekli bebek bakımı ve bebek sağlığı ile ilgili sağlık hizmetleri sunulmaktadır. Klinikle iletişime geçerek detaylı bir şekilde bu süreç hakkında destek alımı sağlayabilirsiniz.