2 Yaş için Azı Dişi Ne Zaman Çıkar?

azi-disi-ne-zaman-cikar

Azı dişi ne zaman çıkar? Bebeklerin diş çıkarmaları merakla beklenen bir süreçtir. Anne ve babalar bu süreç için ne kadar meraklı olsalar da oldukça zorlu bir süreç olduğunu kabul etmek gerekir. Öyle ki bazı bebekler bu süreci kolay atlatabilirken bazı bebeklerde biraz zorlanabiliyorlar. Fakat unutulmamalıdır ki her bebeğin gelişim süreci birbirinden farklıdır. 

Bebeklerde Patlayan Diş Kaç Günde Çıkar? Azı Dişi Ne Zaman Çıkar? 

azi-disi-ne-zaman-cikar
Azı Dişi Ne Zaman Çıkar

Bazı bebekler dünyaya dişleri çıkmış bir şekilde gelebilirler. Bazı bebekler ise bir yaşına kadar dişlerini çıkarmamış olabilirler. Ebeveynler böyle bir durumla karşılaştığında endişe etseler de aslında bu tip durumların doğal bir süreç olduğu ve her bebeğin gelişiminin birbirinden farklı olduğunu unutmamaları gerekir. Peki azı dişi ne zaman çıkar?

Bebeklerde ilk dişler genellikle 6. ay gibi çıkmaya başlar. Fakat ilk bir yıl içinde herhangi bir dönemde de dişler çıkabilir. Bu durum herhangi bir gelişim bozukluğu anlamına gelmez. Her bebeğin gelişim dönemi birbirinden farklıdır. Bu nedenle endişeye mahal vermemek önemlidir.

Gelişimini tamamlayarak büyüyen çocuklar 3 yaşına geldiğinde ise tüm süt dişleri yani 20 adet diş çıkmış olur. Tüm bu dişler yavaş yavaş çıkmaya başlarken patlayan dişlerde ortalama 8 günde çıkma işlemini tamalar ve ağız içerisinde yerini alır. Peki, azı dişi ne zaman çıkar?

Azı Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

azi-disi-ne-zaman-cikar
Azı Dişi Ne Zaman Çıkar

Azı dişi ne zaman çıkar? Azı dişi çıkarma belirtileri nelerdir? Her bebeğin gelişimi birbirinden farklı olsa da genellikle diş çıkarma döneminde ortak belirtiler göstermektedirler. Peki, bu belirtiler nelerdir?

 • Diş etlerinin kaşınması
 • Uyku düzeninin bozulması
 • Geceleri nedensiz sık ağlama isteği
 • Tükürük salgısında yoğun artış
 • Ağız kenarında tahriş
 • İshal ve ateş durumları
 • İştahsızlık

Bebeklerde Azı Dişi Kaç Günde Çıkar?

Bebeklerde birinci azı dişi ne zaman çıkar? Noktasında 12-16. Ay arasında ve ikinci azı dişleri ise 20 – 30. Ay arasında çıkar. Tabi ki bu süreler her bebekte farklı olacağından çocuğunuz açısından herhangi bir endişeye kapılmamak gerektiğini hatırlatmak gerekir. Peki, azı dişi ne zaman çıkar?

Diş çıkarma belirtisi gösterdikten birkaç gün sonra yavaş yavaş çıkmaya başlar. Bu süreç birkaç gün sürebileceği gibi birkaç haftada alabilir. Bu nedenle eğer bebeğiniz diş çıkarma döneminde ciddi sorun yaşıyor ise klinik doktorlarımızdan Sevil Borbay ile iletişime geçerek süreç hakkında bilgi edinebilirsiniz.

2 Yaş Azı Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

azi-disi-ne-zaman-cikar
Azı Dişi Ne Zaman Çıkar

Diş çıkarma belirtileri genellikle tüm çocuklarda aynı seyreder. Elbette ki bu dönemi sorunsuz geçiren bebekler olabileceği gibi sıkıntılı geçiren bebeklerde bulunmaktadır. Peki, azı dişi ne zaman çıkar? 2 yaşında bir çocuğun azı dişi çıkarma belirtileri diğer tüm dişlerde olduğu gibi aynıdır. Ateş, ishal, uykusuzluk, iştahsızlık ve ağız içi salyanın artması en çok görülen belirtilerdendir. 

1.Büyük Azı Dişi Ne Zaman Çıkar?

Çocuklar altı yaşından itibaren karışık dişlenme dönemine girerler. Bu nedenle de 1. büyük azı dişi genellikle altı yaş civarında çıkmaktadır. 

5 Yaş Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Azı dişi ne zaman çıkar? 5 – 6 yaşında azı dişi çıkarma belirtileri, kalıcı dişlerin geldiğinin habercisidir. Normal şartlarda bebekler diş çıkarma döneminde girdiklerinde bazı belirtiler gösterirler. Bu beklenen bir durumdur. Söz konusu kalıcı dişler olduğunda durum biraz daha farklıdır. İşte belirtiler:

 • Dişlerde meydana gelen sallanma
 • Süt dişlerinin düşmesi
 • Diş etinde meydana gelen hassasiyet
 • Diş etinin beyazlaması
 • Ağız içinde ağrı ve sızı

En Zor Çıkan Dişler Hangileridir?

azi-disi-ne-zaman-cikar
Azı Dişi Ne Zaman Çıkar

Gelişen ve büyüyen çocukların elbette ki diş çıkarması zordur. Fakat bazı dişler vardır ki bunların çıkması diğerlerine göre biraz daha sancılı olmaktadır. Özellikle azı dişleri en zor çıkan dişler arasında gösterilebilir. Peki, hangi diş ne zaman çıkar? Azı dişi ne zaman çıkar?

Dişler Dişlerin Çıktığı Dönem Dişlerin Döküldüğü Dönem
Üst Ön Dişler 6-8 Ay 6-7 Yaş
Üst Yan Dişler 9-11 Ay 7-8 Yaş
Üst Köpek Dişleri 16-20 Ay 10-12 Yaş
Üst Küçük Azılar 12-16 Ay 9-11 Yaş
Üst Büyük Azılar 20-30 Ay 10-12 Yaş
Alt Ön Dişler 5-7 Ay 6-7 Yaş
Alt Yan Dişler 10-12 Ay 7-8 Yaş
Alt Köpek Dişleri 16-20 Ay 9-12 Yaş
Alt Küçük Azılar 12-16 Ay 9-11 Yaş
Alt Büyük Azılar 20-30 Ay 10-12 Yaş

Azi dişi çıkarma süreci ile ilgili daha detaylı bilgi ve randevu için Galaksi Diş Kliniği ile iletişime geçerek bebeğiniz ve çocuğunuzun sağlığı için bilgi edinebilirsiniz.