Çocuklarda Antibiyotik ile Geçmeyen Diş İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

antibiyotik-ile-gecmeyen-dis-iltihabi

Antibiyotik ile geçmeyen diş iltihabı nasıl geçer? Bakteriler diş kökü iltihabına sebep olurlar. Bu durumda her yaşta görülebilir. Diş kökü iltihabı tedavi edilmediği takdirde enfeksiyon tüm vücuda yayılabilir ve çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Çocuklarda diş eti iltihabı, farklı yemek artıklarının diş etinin arasına sıkışması ve ardından iyi temizlenmemesi sonucunda oluşabiliyor. Bununla birlikte çocukların daha hareketli olmalarıyla birlikte düşme, yaralanma gibi etkenlerde diş eti iltihabına yol açabildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca bu durum antibiyotik ile geçmeyen diş iltihabı sorunlarına da sebep olabilir.

Çocuklarda oluşan diş apsesi zaman geçtikçe ilerler. Eğer tedavi edilmezse kronik hastalıklara kadar birçok farklı rahatsızlığa davetiye çıkarır. Peki, Çocuklarda diş apsesi belirtileri nelerdir? Antibiyotik ile geçmeyen diş iltihabı nasıl tedavi edilir?

Diş İltihabı Belirtileri Nelerdir? Geçmeyen Diş İltihabı Belirtileri

antibiyotik-ile-gecmeyen-dis-iltihabiAntibiyotik ile geçmeyen diş iltihabı belirtileri nelerdir? Diş kökü iltihabının en yaygın görülen belirtisi, şiddetli bir diş ağrısıdır. Oluşan bu ağrılar, uzun süre devam eder, zaman zaman ise lenf bezleri ve kulağa etki eden türden olabiliyor. Yaygın olarak görülen diş kökü iltihabı belirtileri şu şekildedir:

 • Çene kemiğine doğru, boyuna ve kulak bölgesine yayılan şiddetli baş ağrıları.
 • Sıcak-soğuk yiyeceklere karşı dişlerde oluşan hassasiyet ve ağrı
 • Çiğneme ve ısırma esnasında ağızda oluşan ağrı ve sızlama
 • Yüzde ve yanakta oluşan şişme.
 • Çene altında bulunan lenf bezlerinde şişme
 • Ağız kokusunun kötü olması
 • Ağızda oluşan kötü tat
 • Yüksek ateş

Diş İltihabı Vücuda Yayılma Belirtileri Nelerdir? Antibiyotik İle Geçmeyen Diş İltihabı

Antibiyotik ile geçmeyen diş iltihabı sorunu nasıl çözülür? Dişte yaşanan enfeksiyonun vücudun diğer bölümlerine yayılması oldukça nadirdir. Fakat eğer böyle bir durum yaşanırsa sonuçları biraz ciddi olabilir. Belirtileri şu şekildedir:

 • Dil ve ağızda yaşanan ağrılar
 • Boyun, yanak ve yüz bölgesinin şişmesi
 • Ciltte kaşıntı veya yanma hissiyatı
 • Mide bulanması
 • Kusma sorunu
 • Yüksek ateş
 • Şiddetli baş ağrısı sorunu
 • Çift görme veya görme kaybı problemi
 • Göz kapaklarının sarkık olması
 • Nefes almada zorluk yaşanması
 • Bilincin bulanıklaşması

Diş İltihabı Kana Karışma Belirtileri Nelerdir? Antibiyotik ile Geçmeyen Diş İltihabı

antibiyotik-ile-gecmeyen-dis-iltihabiÇocuklarda yaşanan diş kökü iltihabının vücuda yayılması durumunda genellikle ağrı, ateş, şişlik, yorgunluk ve halsizlik gibi genel belirtiler görülmektedir. Fakat bazı durumlarda antibiyotik ile geçmeyen diş iltihabı problemi de ortaya çıkmaktadır.

Antibiyotik ile Geçmeyen Diş İltihabı Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda antibiyotik ile geçmeyen diş iltihabı yaşanabiliyor. Bu durumda aileler biraz endişe etse de bazı noktalara dikkat ederek yaşanan problemi en aza indirebilirsiniz. İşe o detaylar…

 Hijyen: Çocuklara mutlaka diş fırçalama alışkanlığı edindirmek gerekir.
 Diş Fırçalama Teknikleri: Çocuğunuzun diş fırçalama tekniklerini öğrendiğinden emin olun.
 Diş İpi: Diş ipi kullandırma alışkanlığını kazandırın.
 Diş Fırçası ve Macun Kalitesi: Diş fırçalarının ve diş macunlarının kalitesine özen gösterin.
 Yemek Yeme Alışkanlığı: Fazla şeker kullanımına müsaade etmemek.
 Ağız içi Problemler: Ağız kuruluğu problemine dikkat etmek.
 Hekim Ziyareti: Diş hekimi ziyaretlerini yılda 2 defa gerçekleştirmek önemlidir.

Antibiyotikle Geçmeyen Diş Eti İltihabı Evde Tedavi Edilebilir mi?

antibiyotik-ile-gecmeyen-dis-iltihabiAntibiyotik ile geçmeyen diş iltihabı tedavi yöntemleri mutlaka bir diş hekimi kontrolünde olmalıdır. Evde yapabileceğiniz yanlış bir yöntem çocuğunuza zarar verebilir veya geri dönüşü zor hatalara sebep olabilir. Bu nedenle herhangi bir ilaçtan cevap alamadığınız takdirde hekiminiz ile birlikte bir tedavi planı belirlemek daha doğru olacaktır.

1 Aydır Geçmeyen Diş Apsesi Evde Tedavi Yöntemleri

Antibiyotik ile geçmeyen diş iltihabı evde tedavi edilebilir mi? Çocuğunuzun diş etinde yaşanan problemi ortadan kaldırmak için öncelikle bir hekim ile görüşüp muayene olması çok önemlidir. Aksi halde geçmeyen iltihaplar çocuğunuza zarar verebilir ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle evde herhangi bir yöntemi denememek gerekmektedir.

Evde Diş Apsesi Patlatma Zararlı mıdır?

Çocuğunuz antibiyotik ile geçmeyen diş iltihabı problemi yaşıyorsa evde asla apseyi patlatmayınız. Yapılması gereken ilk müdahale bir hekime muayene olmak olacaktır.

Diş Eti İltihabı Antibiyotik İsimleri

antibiyotik-ile-gecmeyen-dis-iltihabi
Antibiyotik ile Geçmeyen Diş İltihabı

Diş eti iltihabını geçirebilmek için birçok farklı ilaç vardır. Bu ilaçlar çocuklarınızın yaşına ve kilosuna uygun olarak hekim tarafından verilmektedir. Bu nedenle bilinçsizce eczaneden antibiyotik alınmamalıdır.

Augmentin Diş Apsesi İçin Kullanılır mı?

Augmentin diş apsesi tedavisinde en sık verilen ilaçlardan biridir. Fakat çocuğunuzun sağlığı ve dişlerinin zarar görmemesi için doktor onayı olmadan asla ilaç vb maddeler verilmemelidir. Aksi halde beklenmedik kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Siz de diş iltihabı tedavileri için Galaksi Diş Kliniği bünyemizde yer alan Sevil Borbay ile iletişime geçerek sonuç alabilirsiniz.